KAPELA

NuBa = pozitivní a vyvážené přitakání kreativní a ničím neomezované tvorbě ve všech možných podobách a variantách. Kultura kapely je postavena na prolínání žánrů a nápadů bez zbytečného kategorizování stylu, v rozsahu, který ruce, hlavy a hlasy dovolí.  Není nám cizí alternativní přístup k muzice a snaha o budování dobré nálady s trochou humoru a nadsázky. Snažíme se o to, aby nás hudba bavila a samozřejmě, aby bavila i vás. Nesnažíme se o poměřování a vytváření marketingově dokonalých kompozic vysezených ve studiu a poslepovaných z jednotaktových fragmentů. Naše hudba je reálná, respektuje vždy aktuální kvalitu času. 

 

Kapela funguje od r. 2014. Muzikanti z různých koutů východních Čech k sobě našli cestu všemožnými způsoby. Hudba i texty vychází z našich nálad, pocitů a často odráží realitu okolního světa. Ctíme náš mateřský jazyk, v textech proto uslyšíte výhradně češtinu. Domovským místem kapely je Zoltan Bar (obec Chleny u Kostelce n/O), který je centrem kulturního života v regionu (koncerty, výstavy, vernisáže, odborné přednášky...) Zde kapela zkouší, příležitostně vystupuje i nahrává v místním studiu. Co dodat? NuBa!

Ponorka 2.jpg
Pavel Stýblo, bicí

 

Má zlozvyk věčně do něčeho mlátit, ťukat, i když okolí protestuje, mlátí stále dál a pořád…neřád. Jeho hudební začátky počaly v LŠU, jakousi kladívkovou, perkusní, klavírní hrou podpořenou, alespoň na těžkou dobu, dunivým šlapáním pedálů. Není tedy divu, že se záhy obklopil kůží, plechy a chrastidly, což mu dokonale vyhovuje dodnes. Je odkojen hard rockem, art rockem, heavy metalem, později folkem,  undegroudem, jazzrockem, jazzem, freejazzem, etnem...NuBa!

Martin Kučera, baskytara 

 

Martin oficiálně odstartoval svou hudební cestu v pěti letech o Vánocích, rozbalením největšího dárku, který však neukrýval dle tvaru vytouženou tenisovou raketu, ale zánovní, čtvrteční housle. Po pěti letech v Zuš se rozhodl, že své okolí svým způsobem hry již potrestal dost a futrál z houslemi navždy zaklapl. Jeho hudební obzor se znovu otevřel pořízením kytary, přehráním příručky "1440 kytarových akordů" a v patnácti založením první kapely, kde však z nedostatku hudebníků obsazuje post baskytaristy. Následuje třicet let proplouváním směsí kapel a stylů - od metalu, punku, hardcoru, přes swing, fusion, folk a další hudební odrůdy. Ve výsledku zjišťuje, že správnou synchronizací čtyř strun, deseti prstů a jednoho mozku, lze při troše vůle stvořit basovou linku, za kterou se někdy i nemusí stydět ... do NuBy přichází v létě 2021.

Michal Stačina, kytara

 

K myšlence pořídit si kytaru a hrát na ni Michala přivedla zapomenutá testovací páska od výrobce magnetofonů kde kromě testovacího 1khz beepu byly nahrávky Muddy Waterse, B.B.Kinga a na další podobné  pásce jeho otce "White album" od The Beatles. V pozdějších letech Michala silně ovlivnili Jimi Hendrix, Eric Clapton & Cream, Rory Gallagher, otec grunge Neil Young, Tom Petty a kapela Michalova mladí Pearl Jam.

Uw8U60KCUM9-xzLPl3cgDAu9tzA_CyPp.jpg

Z hudebních vlivů a oblíbenců pramení i Michalova volba nástrojů, prznítek zvuku i zesilovačů, která se řídí heslem - čím starší a jednoduší, tím lepší. Přesto, nebo právě proto, že se Michal profesně vždy motal kolem elektroniky, která je dnes prošpikována nulami a jedničkami, se snaží v muzice jedničkám i nulám a všemu o čem by se dalo říci, že je „digitální“, nebo „multi…“, vyhýbat, nanejvýše ponechat jedničky a nuly až na úplný závěr řetězce muzikant - posluchač.

Co dodat? NuBa!

Ponorka 5.jpg
Lukáš Orct, klávesy, kytara, zpěv

 

Lukáš odchází ve 3. třídě ZUŠ z hodiny klavíru s hodnocením „hrůza“. Skepse se mění v zoufalství a je tu otázka, zda se na to nevykašlat. Dostává však druhou možnost u jiného učitele, který ho nenutí tvrdě dřít etudy, ale přizpůsobí hodiny tak, aby to Lukáše zaujalo. Ten nachází druhý dech a po letech vyzrání se opět vrací k vážné hudbě, která položí základ jeho klávesového „umu“.  Jako kytarový samouk se též přes první akordy od táborových ohňů dopracoval až k doprovodné elektrické kytaře...NuBa!

6fPd9TFr2u00uJh1aL-eHUhJDnzY94ST.jpg
Dagmar Mazalová, zpěv

 

Dáša od 4 let zpívala ve sboru - soušky učitelky vštěpovaly trvalé hodnoty krásných socialistických písní, ale na pískovištích už to hučelo hovory o nadcházející svobodě slova. Krásné porevoluční a jiné sedmihlasé kusy zpívala Dáša doma i v zahraničí do 15i let, kdy už její punková duše sborovou disciplínu nechtěla zvládat a lákal jí zpěv v kapele. S menšími příspěvky začala v šestnácti v tehdy punk rockové kapele Vinný střik, později už sólově v gothic synth-popu SunSin a dále v experimentální alternativě Zkopřiv. Co dodat..NuBa!

13267913_1069613803076658_39522586224326
f8drXh8BQG8-Fp1Y0Kw-b7FEvOP0C10J.jpg
Josef Veselka, baskytara, 2014 - 2020

 

Pepa se vždy držel hesla "basa tvrdí muziku" a to tak, že velká část původního repertoáru byla postavena právě na jeho basovém umu a výrazných linkách...po celou dobu působení byl jednou z hlavních tváří kapely, tvořil, zpíval, inovoval.  NuBa!

                           AKTUÁLNÍ AKCE           27.08.2022 Borohrádek
                                      

 

39-Edit-Edit-Edit.jpg