KAPELA

NuBa = pozitivní a vyvážené přitakání kreativní a ničím neomezované tvorbě ve všech možných podobách a variantách. Kultura kapely je postavena na prolínání žánrů a nápadů bez zbytečného kategorizování stylu, v rozsahu, který ruce, hlavy a hlasy dovolí.  Není nám cizí alternativní přístup k muzice a snaha o budování dobré nálady s trochou humoru a nadsázky. Snažíme se o to, aby nás hudba bavila a samozřejmě, aby bavila i vás. Nesnažíme se o poměřování a vytváření marketingově dokonalých kompozic vysezených ve studiu a poslepovaných z jednotaktových fragmentů. Naše hudba je reálná, respektuje vždy aktuální kvalitu času. 

 

Kapela funguje od r. 2014. Muzikanti z různých koutů východních Čech k sobě našli cestu všemožnými způsoby. Hudba i texty vychází z našich nálad, pocitů a často odráží realitu okolního světa. Ctíme náš mateřský jazyk, v textech proto uslyšíte výhradně češtinu. Domovským místem kapely je Zoltan Bar (obec Chleny u Kostelce n/O), který je centrem kulturního života v regionu (koncerty, výstavy, vernisáže, odborné přednášky...) Zde kapela zkouší, příležitostně vystupuje i nahrává v místním studiu. Co dodat? NuBa!

Pavel Stýblo, bicí

 

Má zlozvyk věčně do něčeho mlátit, ťukat, i když okolí protestuje, mlátí stále dál a pořád…neřád. Jeho hudební začátky počaly v LŠU, jakousi kladívkovou, perkusní, klavírní hrou podpořenou, alespoň na těžkou dobu, dunivým šlapáním pedálů. Není tedy divu, že se záhy obklopil kůží, plechy a chrastidly, což mu dokonale vyhovuje dodnes. Je odkojen hard rockem, art rockem, heavy metalem, později folkem,  undegroudem, jazzrockem, jazzem, freejazzem, etnem...NuBa!

Josef Veselka, baskytara 

 

Josef se obstaráváním tlustých drátů napnutých na basovém převodníku zabývá již od poloviny osmdesátých let. Věnuje se muzice tak dlouho, tak intenzivně a s takovými přestávkami, že každé hraní je vždy jeho novým revivalem. Je zastáncem teorie strun a tak skrze 4 nebo také 5-ti pásmový systém přijímá hluboké frekvence ze zemského jádra (snímač u kobylky) zatímco snímačem u krku absorbuje dunivé frekvence z kosmického prostoru. Brnkáním, taháním nebo pleskáním poté syntetizuje a následně transformuje oba impulzy do slyšitelné podoby a pokouší se je sladit s vysílači dalších muzikantů...NuBa!

Michal Stačina, kytara

 

K myšlence pořídit si kytaru a hrát na ni Michala přivedla zapomenutá testovací páska od výrobce magnetofonů kde kromě testovacího 1khz beepu byly nahrávky Muddy Waterse, B.B.Kinga a na další podobné  pásce jeho otce "White album" od The Beatles. V pozdějších letech Michala silně ovlivnili Jimi Hendrix, Eric Clapton & Cream, Rory Gallagher, otec grunge Neil Young, Tom Petty a kapela Michalova mladí Pearl Jam.

Z hudebních vlivů a oblíbenců pramení i Michalova volba nástrojů, prznítek zvuku i zesilovačů, která se řídí heslem - čím starší a jednoduší, tím lepší. Přesto, nebo právě proto, že se Michal profesně vždy motal kolem elektroniky, která je dnes prošpikována nulami a jedničkami, se snaží v muzice jedničkám i nulám a všemu o čem by se dalo říci, že je „digitální“, nebo „multi…“, vyhýbat, nanejvýše ponechat jedničky a nuly až na úplný závěr řetězce muzikant - posluchač.

Co dodat? NuBa!

Lukáš Orct, klávesy, kytara, zpěv

 

Lukáš odchází ve 3. třídě ZUŠ z hodiny klavíru s hodnocením „hrůza“. Skepse se mění v zoufalství a je tu otázka, zda se na to nevykašlat. Dostává však druhou možnost u jiného učitele, který ho nenutí tvrdě dřít etudy, ale přizpůsobí hodiny tak, aby to Lukáše zaujalo. Ten nachází druhý dech a po letech vyzrání se opět vrací k vážné hudbě, která položí základ jeho klávesového „umu“.  Jako kytarový samouk se též přes první akordy od táborových ohňů dopracoval až k doprovodné elektrické kytaře...NuBa!

Dagmar Mazalová, zpěv

 

Dáša od 4 let zpívala ve sboru - soušky učitelky vštěpovaly trvalé hodnoty krásných socialistických písní, ale na pískovištích už to hučelo hovory o nadcházející svobodě slova. Krásné porevoluční a jiné sedmihlasé kusy zpívala Dáša doma i v zahraničí do 15i let, kdy už její punková duše sborovou disciplínu nechtěla zvládat a lákal jí zpěv v kapele. S menšími příspěvky začala v šestnácti v tehdy punk rockové kapele Vinný střik, později už sólově v gothic synth-popu SunSin a dále v experimentální alternativě Zkopřiv. Co dodat..NuBa!